Aseptyczne pomiary ciśnienia i temperatury - systemy monitorowania membrany DMS
02.07.2025
W świecie przemysłu spożywczego lub farmaceutycznego, gdzie jakość i bezpieczeństwo mają kluczowe znaczenie, nie ma miejsca na przypadek. Współczesny przemysł higieniczny stoi przed wieloma wyzwaniami związanymi z utrzymaniem najwyższych standardów oraz efektywności produkcji. Dlatego dziś przyjrzymy się jednemu z najważniejszych elementów tej układanki – nowoczesnym urządzeniom do pomiaru ciśnienia i temperatury.
W krytycznych procesach, w których ani medium nie powinno przedostać się do środowiska, ani płyn wypełniający system pomiarowy nie powinien przedostać się do produktu stosowane są coraz częściej rozwiązania pozbawione płynów wypełniających lub podwójne membrany.
Przykładem jest system monitorowania membrany DMS. Opatentowana konstrukcja podwójnej membrany została zaprojektowana specjalnie z myślą o najwyższych wymaganiach bezpieczeństwa w przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym. Przestrzeń pomiędzy dwiema membranami jest opróżniana. Wytworzona w ten sposób próżnia jest monitorowana przez przyrząd monitorujący. Element monitorujący służy głównie do transmisji sygnału elektrycznego o stanie membrany. Status membrany jest ponadto wskazywany na tarczy za pomocą zielonego i czerwonego pola.W przypadku pęknięcia membrany, druga, wewnętrzna membrana w przyrządzie do pomiaru ciśnienia zapewnia niezawodną separację środowiska i procesu, użytkownik natomiast otrzymuje informację o zagrożeniu które pojawiło się w jego procesie.
Inny przykład monitoringu membrany pomiarowej to model PG43SA-D ze wskaźnikiem uszkodzenia zintegrowanym na podzielni manometru. Ryzyko niewykrycia uszkodzenia membrany zostało wyeliminowane. W przypadku gdy membrana zostanie uszkodzona w wyniku niewłaściwego użytkowania lub zewnętrznych warunków procesowych zostanie to natychmiast zasygnalizowanie przez pojawienie się czerwonej kropki na podzielni. Jeżeli wskaźnik na tarczy pozostaje biały, element ciśnieniowy jest nienaruszony i nie jest konieczna kosztowna konserwacja elementu pomiarowego. W celu zapewnienia podwójnego bezpieczeństwa manometr ma wbudowaną drugą barierę podobnie jak poprzednio omówiony przykład.
Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia pomiarowe typu in-line. Urządzenie montuje się bezpośrednio w instalację rurową stosowaną w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym, a poprzez higieniczne złącza miernik staje się niejako fragmentem instalacji.
W przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań in-line, powyższy model przeprowadza pomiary bez płynu transmisyjnego. Nie występuje ryzyko zanieczyszczenia w razie powstania uszkodzenia. Po drugie: Element czujnika, wykonany ze stali nierdzewnej 316L, ma wyjątkowo wytrzymałą ściankę. W zależności od wersji urządzenia, ścianka jest do dziesięciu razy bardziej wytrzymała od konwencjonalnej membrany separatora, ale nadal zapewnia elastyczność wymaganą do dokładności pomiaru.
Nowoczesne pomiary to już nie tylko technologia – to gwarancja jakości, bezpieczeństwa i zaufania bez kompromisów.
Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze technicznym urządzenia lub masz pytania dotyczące konkretnych rozwiązań – skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy i pomożemy znaleźć optymalne rozwiązanie.