Ładowanie
  • kontakt

Masz pytanie?

potrzebujesz porady technicznej?

Zadzwoń do nas!

+48 32 614 09 17 

+48 692 430 544

+48 608 642 108

+48 728 919 707

[email protected]

Napisz do nas!

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  • zgłoś uwagę

By wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom, chcemy by sklep był jak najbardziej funkcjonalny.

Prosimy o informacje, jeżeli zauważą Państwo błąd techniczny lub merytoryczny na naszej stronie.

Podziel się swoją opinią

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Ochrona urządzeń pomiarowych przez stosowanie radiatorów, kapilar czy separatorów

15.07.2025

Temperatura to kluczowa dla wielu procesów wielkość. W wielu przypadkach utrzymanie temperatury na odpowiednio wysokim poziomie jest konieczne z punku widzenia przeprowadzenia procesu, otrzymania właściwej jakości produktu czy też możliwości transportu czynnika.

 

Niestety wysoka temperatura wpływa najczęściej niekorzystanie na pracę urządzeń pomiarowych i skraca ich żywotność. W związku z tym zachodzi konieczność ochrony urządzeń przed działaniem temperatury. Ochronę tą możemy realizować na kilka sposobów.

Pierwszy z nich to zastosowanie urządzenia pomiarowego bezpośrednio odpornego na działania wysokiej temperatury. Przykładami takiego rozwiązania mogą być manometry 111.22 i 232.50. 

W obu tych modelach dopuszczalna temperatura pracy to +200*C co umożliwia zastosowanie tych serii manometrów w wielu sektorach przemysłowych gdzie temperatura odgrywa znaczącą rolę jak np. branża ciepłownicza czy spożywcza.

Użycie separatora membranowego również może zapewnić skuteczną ochronę przed działaniem temperatury. Montaż urządzenia pomiarowego na separatorze przy zastosowaniu specjalnego wysokotemperaturowego oleju silikonowego pozwala obsłużyć pomiary w wymagających warunkach temperaturowych. Dla przykładu olej silikonowy KN32 posiada wytrzymałość temperaturową do 400*C.

 



Innym sposobem ochrony jest stosowanie elementów pośredniczących. Takimi elementami mogą być radiator, rurka pętlicowa czy kapilara.
Radiator opisać możemy na przykładzie przetwornika ciśnienia S-20 do wymagających zastosowań przemysłowych.  Jest to nic innego jak żebrowanie pomiędzy przyłączem procesowym mającym bezpośredni kontakt z medium pomiarowym, a korpusem urządzenia w którym znajduje się elektronika którą musimy chronić przed działaniem temperatury.

 

Radiator czyli chłodnica – działa na zasadzie wymiany ciepła między elementem o wyższej temperaturze a otoczeniem. Oznacza to że radiator rozprasza ciepło przepływającego przez niego medium. Żebra lub płytki, zwiększają powierzchnię kontaktu z powietrzem – to umożliwia efektywne chłodzenie. Elementem która działa na podobnej zasadzie jest rurka pętlicowa lub syfonowa.

Rurki syfonowe przeznaczone są przede wszystkim do pomiaru ciśnienia gazów i pary. Kondensat gromadzący się w zwoju rurki pętlicowej lub jej części w kształcie litery U, chroni przyrząd przed bezpośrednim kontaktem elementów pomiarowych przyrządu z mierzonym medium. Przed pierwszym uruchomieniem rurki syfonowej (po jej zamontowaniu) zalecane jest jej wypełnienie wodą lub też innym odpowiednim medium. Dopuszczalna temperatura procesu dla stosowania rurek pętlicowych wynosi nawet 300°C, przy dopuszczalnym ciśnieniu roboczym 20 MPa przy tej temperaturze. Maksymalna dopuszczalna temperatura to nawet ponad 400°C, ale wtedy musimy pamiętać o mniejszej wytrzymałości ciśnieniowej. Dokładne wartości parametrów pracy możemy określić na podstawie odpowiednich tabel lub wykresów z dokumentacji technicznych.

 

 

 

 

Zależnie od wymagań, przyłącza od strony instalacji oraz od strony przyrządu pomiarowego mogą być dostarczone w formie przyłącza do spawania, z przyłączem gwintowanym zewnętrznym lub wewnętrznym. Zalecane jest aby między rurką syfonową a zamontowanym przyrządem pomiarowym zainstalować odpowiedni zawór manometryczny lub kurek manometryczny umożliwiający w przyszłości demontaż przyrządu pomiarowego np. w celu jego kontroli, kalibracji lub wymiany bez przerywania procesu.

Ciekawym przykładem rurki pętlicowej jest rurka w formie kompaktowej. Wysokość takiej rurki to jedynie ok. 110mm dzięki czemu sprawdzi się wszędzie tam gdzie mamy ograniczone miejsce na montaż takiego elementu.

Skuteczne chłodzenie medium zapewnia również kapilara – jest to kolejny element pośredniczący z naszej listy. Elastyczna kapilara jest zalecana przede wszystkim przy zastosowaniu z cieczami. Pozwala nie tylko na obniżenie temperatury, ale również na oddalenie miejsca odczytu wyników od właściwego punktu pomiarowego. Kapilary wykorzystywane są zarówno przy pomiarach ciśnienia, jak i temperatury. W przypadku połączeń z separatorami kapilara wypełniana jest wysokotemperaturowym olejem silikonowym. W przypadku termometrów kapilara wypełniana jest gazem, którego zmiana objętości pod wpływem temperatury przenosi wskazanie na podzielnię urządzenia.

 

Skuteczne chłodzenie medium zapewnia również kapilara – jest to kolejny element pośredniczący z naszej listy. Elastyczna kapilara jest zalecana przede wszystkim przy zastosowaniu z cieczami. Pozwala nie tyko na obniżenie temperatury, ale również na oddalenie miejsca odczytu wyników od właściwego punktu pomiarowego. Kapilary wykorzystywane są zarówno przy pomiarach ciśnienia, jak i temperatury. W przypadku połączeń z separatorami kapilara wypełniana jest wysokotemperaturowym olejem silikonowym. W przypadku termometrów kapilara wypełniana jest gazem, którego zmiana objętości pod wpływem temperatury przenosi wskazanie na podzielnię urządzenia.