Porównanie możliwości czujników ultradźwiękowych z czujnikami optycznymi. Które czujniki wybrać?
17.03.2025Wstęp
Czujniki ultradźwiękowe wyróżniają się dużym zakresem detekcji, odpornością na zmiany koloru i przezroczystości obiektu oraz niewrażliwością na warunki oświetleniowe. Ich zasada działania opiera się na emisji i odbiorze fali dźwiękowej, co czyni je niezależnymi od właściwości optycznych materiału.
W porównaniu z nimi, czujniki optyczne energetyczne działają na zasadzie wykrywania zmiany intensywności odbitego światła, przez co są bardziej czułe na kolor, przezroczystość i zanieczyszczenia powierzchni.
Czujniki optyczne ToF (Time of Flight) oferują bardzo precyzyjny pomiar odległości i szybki czas reakcji, lecz są bardziej podatne na zakłócenia świetlne i wymagają bardziej kontrolowanego środowiska.
Natomiast czujniki optyczne triangulacyjne dostarczają bardzo dokładnych danych na krótkim dystansie i świetnie sprawdzają się w aplikacjach wymagających wysokiej rozdzielczości pomiaru, ale ich zasięg jest ograniczony, a wydajność zależy od właściwości powierzchni.
Nasza opinia – czujniki ultradźwiękowe vs czujniki optyczne, które wybrać?
W aplikacjach w których obie zasady pomiaru radzą sobie równie dobrze, czujniki optyczne są pierwszym wyborem wynikającym ze współczynnika koszt/efekt.