Rozwiązania IIoT firmy WIKA dla kontroli i analizy mierzonych parametrów
25.06.2025Zbieranie danych w procesach przemysłowych ma dziś kluczowe znaczenie i jest fundamentem tzw. Przemysłu 4.0. Dzięki danym z maszyn, czujników i systemów kontrolnych możemy dokładnie monitorować pracę linii produkcyjnych. Dzięki analizie tych danych można identyfikować miejsca występowania przeciążeń, eliminować straty i optymalizować zużycie surowców, energii czy czasu. Dodatkowo zbieranie danych o drganiach, temperaturze, ciśnieniu itd. pozwala przewidywać awarie zanim one wystąpią. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy związane ze sztuczną inteligencją zbieranie danych umożliwia też uczenie maszyn i wdrażanie systemów AI.
Aby zrealizować takie potrzeby z pomocą przychodzą kompleksowe rozwiązania IIoT firmy WIKA umożliwiają wszechstronne połączenie w sieć urządzeń oraz kontrolę i analizę mierzonych parametrów. Rozwiązania IIoT firmy WIKA obejmują cały łańcuch wartości - od konfiguracji czujników, przyrządów pomiarowych i bramek, po bezpieczne połączenie z chmurą lub lokalnymi serwerami danych oraz indywidualną konfigurację aplikacji i szkolenie personelu.
Ale jak to właściwie działa? Oto prosty schemat działania IIoT w przemyśle:
- Zacznijmy od istniejącego procesu technologicznego który chcemy zbadać.
- Czujniki IoT zbierają z maszyn dane, które odbierane są przez dedykowane bramki komunikacyjne.
- Dane trafiają przez bramki do chmury lub lokalnego serwera zlokalizowanego na terenie zakładu
- W chmurze lub systemie dane są analizowane – np. wykrywane odchylenia, trendy, awarie.
- Oprogramowanie wysyła alerty, automatycznie podejmuje działania, lub umożliwia zapoznanie się z zebranymi danymi z procesu
- Operator widzi dane w dedykowanym oprogramowaniu lub na smartfonie i może reagować w czasie rzeczywistym.
Mierzyć możemy różne wielkości w zależności od zapotrzebowania. Ciśnienie zmierzymy manometrem PGW23 lub czujnikiem PEW-1000, temperaturę termometrem oporowym TRW, wibracje i zużycie maszyn rotujących czujnikiem AsystomSentinel.
Wszystkie te modele wykorzystują komunikację bezprzewodową - bez konieczności planowania i dokumentowania tras kablowych. Urządzenia z tej serii mogą być instalowane bezpośrednio w procesie lub łączone z wieloma konstrukcjami obudów. Dzięki inteligentnemu sterowaniu pomiarem i transmisją oraz wymiennej baterii czujniki mogą pracować przez wiele lat bez konieczności konserwacji.
Przykład zastosowania? Proszę bardzo! W fabryce czujnik IoT zamontowany na silniku przesyła dane o jego pracy do chmury. System analizuje te dane i wykrywa niepokojące drgania i zmiany temperatury. Przed wystąpieniem awarii automatycznie wysyła powiadomienie do działu utrzymania ruchu. Taką analizę można przeprowadzać dla wielu innych urządzeń i zastosowań jak praca pomp, łożysk, kontrola zapełnienia silosów, zbiorników ciśnieniowych, a nawet do identyfikacji stanu otwarcia, zamknięcia lub pośredniego zaworu
Zbieranie danych w przemyśle nie jest już tylko dodatkiem — to strategiczny element przewagi konkurencyjnej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje inteligentna analiza danych w Twojej branży, zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością porozmawiamy o rozwiązaniach dopasowanych do potrzeb Twojej firmy. Z naszą pomocą wdrożenie rozwiązania z zakresu IIoT możliwe jest już od jednego czujnika!